CHYTRÁ DATOVÁ ÚLOŽIŠTĚ - NAS (Network Attached Storage)

jsou samostatně funkční zařízení umožňující jednoduché zálohování, ukládání nebo sdílení dat z více počítačů či mobilních zařízení. Síťová úložiště jsou koncipována na nonstop provoz. Oproti osobnímu počítači mají výrazně nižší energetickou spotřebu i provozní hlučnost. Rovněž produkují méně tepla. V neposlední řadě jde o nevelká zařízení bez periférií, která nevyžadují tolik prostoru. V jejich nonstop provozu tedy není žádná praktická překážka. Díky tomu lze k uloženým datům přistupovat kdykoliv, aniž by bylo nutné zapínat energeticky náročnější a větší hluk vydávající osobní počítač.

Jednoduše řečeno, síťové úložiště kabelem připojíte k routeru a využijete například jako:

Pro síťová úložiště se navíc pravidelně objevují aplikace, které jejich využití ještě rozšiřují.

Jak vybrat NAS server

Co od svého síťového úložiště očekáváte? Bude ve firmě nebo doma? Má sloužit jen k zálohování a sdílení dat, nebo z něj plánujete vytvořit multimediální centrum?

Ujasněte si své požadavky. Od nich se pak odvíjí jak výbava a funkce, tak hlavně cena. NAS server se totiž vybírá podobně jako počítač – i zde je důležitý hardware. Co tedy sledovat?

Jedna důležitá poznámka na závěr – více než použitý hardware ovlivní rychlost síťového úložiště kvalita vaší sítě. S pomalým připojením k internetu a obstarožním routerem vám ani výkonný NAS nepomůže. Vylepšete tedy nejprve síť, a až pak investujte do síťového úložiště.

Co dále sledovat kromě hardwaru?

Zajímat by vás měla také datová propustnost při čtení a zápisu dat. Většina moderních síťových úložišť s tím už sice problém nemá, ale pro jistotu hledejte ty, které mají propustnost alespoň 40 MB/s. Čím náročnější úkony od NAS očekáváte, tím vyšší hodnoty propustnosti hledejte.

Co nejmenší by naopak měla být spotřeba, výhodou je také přítomnost speciálního stand-by režimu, ve kterém se spotřebovává jen minimum proudu. Běžné domácí síťové úložiště sice spotřebuje méně proudu než žárovka, při použití více disků a častém používání se už ale do účtů za elektřinu může provoz NAS promítnout výrazněji.

Bonusem je také lepší konektorová výbava – kromě povinného gigabitového LAN (pomalejší nebrat!) se hodí USB, některé servery mají také Wi-Fi nebo porty eSATA. Opět ale záleží, zda je dokážete využít – například pro připojení IP kamery nebo externího disku.

DOMÁCÍ DATOVÁ ÚLOŽIŠTĚ NAS  - jednoslotové

QNAP TS-112 D-Link DNS-315 ZYXEL NSA-310S
box NAS pro 1x HDD 3.5" SATA, systém FAT, NTFS, EXT3, EXT4, konektor RJ45 (Ethernet 10/100/1000), 3x USB 2.0, CPU 1.2GHz, 256MB RAM, protokoly CIFS/ SMB, AFP, NFS, HTTP, HTTPS, FTP, DDNS, NTP  Výkonný a úsporný All-in One NAS server Možnost připojit až 2 x IP kamery
Procesor Marvell 1,2GHz,256MB DDR2
Pozice pro 1x3,5" SATA disk (max.2TB)
1 x Gigabit LAN, 1x e-SATA port, 3 x USB port
iSCSI target servis, nový AJAX web interface
File Server, FTP Server,Backup Server,Print Server
iTunes Server, Multimedia Station,Download Station
Web Server,Media server, monitorovací server
Síťové úložiště NAS s možností umístit 1x 3.5“ SATA disk, certifikace DLNA, kompatibilní s Apple Time Machine, webový server, FTP server, BitTorrent klient, Print server, Foto centrum, správa přístupu, GLAN, USB. Síťové úložiště NAS s možností umístit 1x 3.5“ SATA disk, rychlý multimediální server pro přesun, zálohování a streamování velkých multimediálních souborů v osobním cloudu. Hladce spolupracuje s několika zařízeními na domácí síti současně (zařízení musí podporovat UPnP nebo DLNA). Server je poháněn procesorem s taktem 1.0 GHz a má paměť 256 MB.
 

DOMÁCÍ DATOVÁ ÚLOŽIŠTĚ NAS  - dvouslotové

ZyXEL NSA325 v2 HomeStorage D-Link DNS-320LW Synology DS214se Disc Station
NAS server pro snadný přístup k multimédiím a sdílení, přístup ze smartphone a tabletu; pro 2x 3.5" SATA disky (disky nejsou součástí balení), 1x GLAN, 2x USB 2.0 + 1x USB 3.0, DLNA media server, FTP server, BitTorrent Client. Chytré domácí uložiště s funkcí MyDlink                 box NAS pro 2x HDD 3.5" SATA, systém EXT3, konektor RJ45 (Ethernet 10/100/1000), 1x USB 2.0, protokoly CIFS, AFP, FTP, NFS, Bonjour, Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1, mydlink Cloud Services Třída produktu: NAS - datové uložiště k místní síti
Typ skříňky zařízení NAS: přenosná
Počet instalovaných disků: 0 ks
Maximální počet disků: 2 ks (max 2x3TB)
Instalované ovladače disků: 2 x SATA
Typy RAID: 0, 1, JBOD
Síťová karta: 10/100/1000 Mbit/s
Vstupní / Výstupní rozhraní: 1 x RJ-45 (LAN), 1 x USB 2.0
dvoušachtový NAS server s funkcí hostování, sdílení a zabezpečení dat. Model DS214se sdílí celou řadu balíčků dostupných v části Centrum stahování systému DSM a začátečníkům nabízí nekonečné možnosti práce se serverem Synology NAS.
• Zpracování multimédií pomocí procesoru s podporou jednotky čísla s plovoucí desetinnou čárkou
• Rychlost čtení 102 MB/s a rychlost zápisu 58 MB/s
• DLNA®
• Nízká spotřeba energie 19 W
• Bezproblémová instalace systému
• Včetně systému Synology DiskStation Manager (DSM)
• Jedno jádro 800 MHz, paměť 256MB DDR3

FIREMNÍ DATOVÁ ÚLOŽIŠTĚ NAS  - víceslotové

Seagate Business Storage 2-Bay NAS

Seagate Business Storage 1-Bay NAS 3TB

D-Link DNS-345

box NAS, neobsahuje disky, podpora až 2x4TB 3.5" HDD SATA 6Gb/s, rozhraní LAN (Gigabit Ethernet), USB 3.0 host (pro disky, tiskárny), hardwarové šifrování dat, Global Access pro vzdálený přístup (podpora iPhone, Android), BlackArmor software box NAS, obsahuje 4TB 3.5" HDD SATA 6Gb/s, rozhraní LAN (Gigabit Ethernet), USB 3.0 host (pro disky, tiskárny), hardwarové šifrování dat, Global Access pro vzdálený přístup (podpora iPhone, Android), BlackArmor software ShareCenter Quattro 4-Bay SATA Network Storage Enclosure        D-Link DNS-345 Síťové datové úložiště (NAS) pro 4xSATA 3.5", 2xGLAN, 1xUSB, RAID 0/1/5/10/5 + Hot Spare

NAHORU